A SZÉKELY SZABADSÁG NAPJA: EGY KÖZÖSSÉGI AKARAT PRÓBATÉTELEI - V. rész: Ami kívülről nem látszott...
2017 - Harc a kulisszák mögött
2017. február elsején Marosvásárhelyen kihallgatják Izsák Balázst mint sértett felet. Az ügyészség 2015. április 21-én rendelte el a bűnvádi nyomozást a 2015. március 2-án benyújtott bűnvádi panasz ügyében. Emlékeztetünk arra, hogy ez a bűnvádi panasz Dorin Florea polgármester ellen irányult, és hatalmi visszaélés, illetve hamisítás és okirathamisítás volt a tárgya.
Jelezzük, hogy a 2017-es évi Székely Szabadság Napját nem sikerült akadályozni, és azt követően nem voltak büntetések sem. Külső szemlélő számára
rendben folyt le a rendezvény, és a közvéleményt nem érintette meg az ügyészség döntése és annak indoklása, amely arra vonatkozott, hogy nem indít eljárást a benyújtott panasz alapján, de a téves értékelések, ténymegállapítások sem bírtak már 2017-ben jogi relevanciával.
Ezzel párhuzamosan zajlott a 2018. március 10-ére bejelentett rendezvény körüli jogvita. A polgármester azt közölte a szervezőkkel, hogy a felvonulás nincs „jól meghatározva”, amellyel a szervezők megszegik a 60/1991 törvény 5. cikkelyét, és ezért a helyi hatóság (mármint ők) javaslatot terjesztenek be a nyilvános rendezvények bejelentésének időbeli korlátozására vonatkozóan, mert úgymond "anakronizmus", hogy azt egy évvel korábban be lehessen jelenteni.
A Polgármesteri Hivatal nevében április 6-án a helyi rendőrség igazgatója arról tájékoztatja a szervezőket, hogy a láttamozó bizottság úgy döntött, hogy "nem láttamozza a rendezvényt" ("comisia de avizare a luat decizia de nu aviza marsul"). Bár mindvégig arra törekedtünk, hogy az összefoglalónk tárgyilagos legyen, és ne fűzzünk az egyes iratokhoz minősítéseket, de a polgármesteri hivatal és a helyi rendőrség fent idézett átirata nem egyszerűen törvénytelenek, hanem igazi műremekei az emberi ostobaságnak.
Ugyanerre a tárgyra vonatkozik a Polgármesteri Hivatal válaszbeadványa a Maros Megyei Törvényszékhez, ahol ismét pert nyertünk. Jellemző, hogy egy korábbi ítélet is szóba került, mert erre is hivatkoztunk. Ám a polgármesteri hiavatal szerint ez az ítélet nem alkalmazható, mert sem annak tárgya, sem oka, sem a részes felei nem esnek egybe, és ez az az ostobaság, amelyre korábban utaltam.
Ez az első olyan ítélet, amelyből kiderül, hogy Romániában nem elég, ha egyszer egy adott jogorvoslati eljárásban valaki pert nyer az állam hatóságaival szemben, mert ugyanazok a hatóságok az egyszeri vagy kétszeri vesztes perek után újra és újra elkövetik ugyanazokat a jogsértéseket.
2017. szeptember 29-én kaptunk egy átiratot a hivataltól, amely úgy helyezkedik szembe a törvényszéki ítélettel, hogy arra figyelmezteti a rendezvény szervezőit, hogy a 2018-as felvonulást nem a polgármester tiltotta be, hanem MAGA A TÖRVÉNY. Ugyanezzel az érveléssel még fogunk találkozni 2023-ban a csendőrségi jegyzőkönyvben és a csendőrség válaszkeresetében a jogorvoslati eljárás során.
Ezzel a fejezettel az volt a célunk, hogy láthatóvá tegyük azt, hogy Romániában, de Európában sem volt olyan nyilvános rendezvény, amely ekkora jogtipró üldözést szenvedjen el az állam hatóságaitól.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése